Pierwsza wizyta u specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego często bywa stresująca. Zdarza się, że dojrzewanie i wewnętrzne przygotowania do niej zajmują wiele czasu. Często w tym czasie pacjenci zastanawiają się kogo najpierw odwiedzić: psychiatrę czy psychoterapeutę albo psychologa, a także czym różnią się ci specjaliści.
Psychiatra jest lekarzem, który ukończył medycynę oraz specjalizację z zakresu psychiatrii, potrafi zdiagnozować zaburzenia psychiczne, różnicować je od innych problemów zdrowotnych, zdecydować o konieczności hospitalizacji, a także dobrać odpowiednie leki. Badanie psychiatryczne opiera się na wywiadzie z pacjentem, czasami uzupełnionym o wywiad rodzinny czy badania laboratoryjne.
Psycholog to osoba, która ukończyła magisterskie studia z zakresu psychologii, ucząc się o psychice człowieka, nie tylko w zakresie psychopatologii, ale także różnych procesów – związanych z emocjami, motywacją, pamięcią i uczeniem się, prawidłowym rozwojem w różnych obszarach. Psycholodzy mają też uprawnienia do wykonywania testów psychologicznych w zakresie osobowości, inteligencji, pamięci.
Psychoterapeuta jest specjalistą, który, poza studiami z zakresu nauk społecznych, psychologii, pedagogiki lub medycyny, ukończył także specjalistyczne szkolenie z zakresu psychoterapii, dzięki czemu uzyskał dodatkową wiedzę z zakresu psychopatologii, poznał teorie dotyczące przyczyn zaburzeń psychicznych, a także zdobył praktyczne umiejętności w zakresie takiego prowadzenia dialogu z pacjentem, który będzie mu służył poznawaniu siebie i psychicznych przyczyn przeżywanych trudności. Każdy psychoterapeuta w ramach szkolenia przeszedł także własną terapię, co ułatwia mu odróżnianie problemów swoich od problemów pacjenta oraz zachowanie neutralności i obiektywności. U nas wszyscy specjaliści są jednocześnie psychoterapeutami.
Dodaj komentarz